whatsapp

Aile Terapisi

Aile Terapileri

Sorunlarının üstesinden gelmesinde yardım etmek için ailenin güçlerini ve sağlamlığını arttırmayı amaçlayan, bireye ve bireyin sosyal destek ağlarına yönelik bir terapi yaklaşımıdır. Ailenin işleyiş biçimini, aile üyelerinin birbirleriyle ilişkisini ve iletişimini ele alır.

Eşinizle, partnerinizle yaşadığınız ilişki ve etkileşim sorunları, cinsel sorunlar, çocuklara ait sorunlar, çiftlerin birinde gelişen depresyon, anksiyete, kaygı bozukluğu gibi ruhsal rahatsızlık durumlarında bireysel terapi eşliğinde çift ve evlilik terapisi ya da sadece çift ve evlilik terapisi gerekebilir. Aile üyelerinden birinin alkol ya da madde kullanımı, yeme bozuklukları, çocuk ve ergenlerin davranış bozuklukları ya da sorunları, duygusal istismar, ihmal ve şiddet uygulama, boşanma ya da ayrılma kararı alma, evlilik ya da ilişkiyi kurtarma, sağlıklı bir ayrılma süreci yaşama gibi farklı duygusal ve psikolojik problemlerde evlilik terapisi ihtiyacı doğabilir.

Sevdiğiniz bir kişiyi, bir uzvunuzu ve hatta çok değer verdiğiniz bir eşya ya da mülkü kaybetmeniz, hayatınızı geri dönüşsüz bir şekilde değiştirebilir. Böyle bir kaybın ilk etkisi, duygusal bir altüst oluştur. Kişi bir anda dünyanın başına yıkıldığını hisseder ve uzun bir süre başına ne geldiğini ve bunun neden olduğunu anlamlandırmaya ve yeni kimliğini ve gündelik hayatını yeniden kurmaya çalışır. Yas tutan kişi önemli bir kişiyi kaybetmenin yanı sıra kendisinden de bir şeyler kaybeder ve dolayısıyla farklı bir şekilde hissedebilir, davranabilir ya da görünebilir ve ayrıca başka insanlar da ona farklı bir şekilde davranabilirler.

Stres güçlü bir gerginlik ve kaygı kaynağıdır. Kişiyi tehdit ederek, duygusal ve fiziksel tepkiler vermesine neden olur. Hatta şiddetli ve uzun sureli olduğu durumlarda depresyona neden olabilir. Tomatis Metodu, işitme sisteminin de bağlı olduğu limbik sistem (beynin orta bölümü) üzerine etki eder. Limbik sistemin görevleri arasında duygu, bellek ve öğrenme mekanizmaları da yer almaktadır. Bunun yanında, salyangoz da bir kortikal yüklenme yaratmaktadır. Dolayısıyla, limbik sistem ve prefrontal korteks üzerinde etki yaratan Tomatis Metodu, stres ve kaygı ile bağlantılı duygu durum bozukluklarının aşılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda stres seviyesinin düzenlenmesi üzerinde de doğrudan etki yaratır.


Scroll to Top