whatsapp

Yetişkinlerde Terapi

Yetişkinlerde Terapi

Stres güçlü bir gerginlik ve kaygı kaynağıdır. Kişiyi tehdit ederek, duygusal ve fiziksel tepkiler vermesine neden olur. Hatta şiddetli ve uzun sureli olduğu durumlarda depresyona neden olabilir. Tomatis Metodu, işitme sisteminin de bağlı olduğu limbik sistem (beynin orta bölümü) üzerine etki eder. Limbik sistemin görevleri arasında duygu, bellek ve öğrenme mekanizmaları da yer almaktadır. Bunun yanında, salyangoz da bir kortikal yüklenme yaratmaktadır. Dolayısıyla, limbik sistem ve prefrontal korteks üzerinde etki yaratan Tomatis Metodu, stres ve kaygı ile bağlantılı duygu durum bozukluklarının aşılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda stres seviyesinin düzenlenmesi üzerinde de doğrudan etki yaratır..

Sevdiğiniz bir kişiyi, bir uzvunuzu ve hatta çok değer verdiğiniz bir eşya ya da mülkü kaybetmeniz, hayatınızı geri dönüşsüz bir şekilde değiştirebilir. Böyle bir kaybın ilk etkisi, duygusal bir altüst oluştur. Kişi bir anda dünyanın başına yıkıldığını hisseder ve uzun bir süre başına ne geldiğini ve bunun neden olduğunu anlamlandırmaya ve yeni kimliğini ve gündelik hayatını yeniden kurmaya çalışır. Yas tutan kişi önemli bir kişiyi kaybetmenin yanı sıra kendisinden de bir şeyler kaybeder ve dolayısıyla farklı bir şekilde hissedebilir, davranabilir ya da görünebilir ve ayrıca başka insanlar da ona farklı bir şekilde davranabilirler.

Depresyon (majör depresif bozukluk) nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı olumsuz etkileyen yaygın ve ciddi ancak tedavi edilebilen tıbbi bir hastalıktır. Depresyon sürekli üzüntü halinde olmaya ve zevk veren durumlardan keyif almamaya yol açar. Tomatis Metodu, işitme sisteminin de bağlı olduğu limbik sistem (beynin orta bölümü) üzerine etki eder. Limbik sistemin görevleri arasında duygu, bellek ve öğrenme mekanizmaları da yer almaktadır. Bunun yanında, salyangoz da bir kortikal yüklenme yaratmaktadır. Dolayısıyla, limbik sistem ve prefrontal korteks üzerinde etki yaratan Tomatis Metodu, bireyin depresyondan kurtulması ve duygu durumunun düzenlenmesinde doğrudan etkiye sahiptir.


Scroll to Top