whatsapp

Yetişkinler İçin Kullanım Alanları

 Tomatis® Metodu

Depresyon (majör depresif bozukluk) nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı olumsuz etkileyen yaygın ve ciddi ancak tedavi edilebilen tıbbi bir hastalıktır. Depresyon sürekli üzüntü halinde olmaya ve zevk veren durumlardan keyif almamaya yol açar. Tomatis Metodu, işitme sisteminin de bağlı olduğu limbik sistem (beynin orta bölümü) üzerine etki eder. Limbik sistemin görevleri arasında duygu, bellek ve öğrenme mekanizmaları da yer almaktadır. Bunun yanında, salyangoz da bir kortikal yüklenme yaratmaktadır. Dolayısıyla, limbik sistem ve prefrontal korteks üzerinde etki yaratan Tomatis Metodu, bireyin depresyondan kurtulması ve duygu durumunun düzenlenmesinde doğrudan etkiye sahiptir.

Stres güçlü bir gerginlik ve kaygı kaynağıdır. Kişiyi tehdit ederek, duygusal ve fiziksel tepkiler vermesine neden olur. Hatta şiddetli ve uzun sureli olduğu durumlarda depresyona neden olabilir. Tomatis Metodu, işitme sisteminin de bağlı olduğu limbik sistem (beynin orta bölümü) üzerine etki eder. Limbik sistemin görevleri arasında duygu, bellek ve öğrenme mekanizmaları da yer almaktadır. Bunun yanında, salyangoz da bir kortikal yüklenme yaratmaktadır. Dolayısıyla, limbik sistem ve prefrontal korteks üzerinde etki yaratan Tomatis Metodu, stres ve kaygı ile bağlantılı duygu durum bozukluklarının aşılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda stres seviyesinin düzenlenmesi üzerinde de doğrudan etki yaratır.

Uyku günlük yaşamın bir sure için kesintiye uğraması ya da boşa geçen zaman değildir. Zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamımızın üçte birini kapsayan aktif bir dönemdir. Uykuya dalma veya sürdürmede güçlük, yani uykusuzluk (insomnia) toplumda her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık problemidir.

Uykusuzluk her yaşta görülür. İnsanların çoğu bir veya iki gece uykusuzluk çeker, ancak bu durum bazen haftalar, aylar ve hatta yıllarca sürebillir. Uykusuzluk en sık kadınlar ve ileri yaştaki kimselerde görülür. Tomatis metodunda danışanlara dinletile Mozart müziği, Tomatis® teknik parametrelerinden sadece birini teşkil etmektedir. İçerdiği müthiş armoni zenginliği sayesinde danışanların uyku kalitesi arttırmaktadır.

Yemek yeme problemleri

Migren, reflü, panik atak, v.s.

Kulak çınlaması

Vertigo – Baş dönmesi

Konsantrasyon eksikliği

İletişim ve ifade zayıflığı

Kolay lisan öğrenmek

Vesvese hali


Scroll to Top